Left-Guest, Right-Monalisa Chinda

The Nollywood Movies Awards celebrated both English speaking and Indigenous talents with the Main Awards Ceremony that took place on Saturday 2nd June 2012 at the Civic Centre in Lagos, Nigeria.The aim of the Nollywood Movies Awards is to honor and recognize excellence in the Industry.

Kate Henshaw & Julius Agwu

Left-Guest, Right-O.C Ukeje and Guest

Julius D Genius Agwu and Kate Henshaw hosted the Awards Ceremony.

The Awards ceremony focused on the highest achievements of films produced for the industry this year. Also through this there is hope that it will motivate and encourage those who make them and inspire new entrants into the industry.

Left-Sylvia Oluchi and Guest, Right-Our very own Mr & Mrs FAB

Left-Guest, Right-Beverly Naya & Uti Nwachukwu

Left-Mercy Aigbe, Right-Rekana Sharon Ojong & Wale Ojo

Left-Guest, Right-Nuella Njubigbo

Left-Guests, Right-Iretiola Doyle

Left-Moshood Alli Balogun, Right-Charles Okafor

Left-Tunde Kelani, Right-Afolayan

Left-Charles Novia, Right-Halima Abubakar

Left-Yul Edochie, Right-DJ Abbass

Left-Susan Peters, Right-Jumai Shaba

Left-Omotola Jalade-Ekeinde, Right-Rukky Sanda

Left-Akin Salami, Right-Sylvia Oluchi

you can see the highlights of the ceremony later on Nollywood Movies (SKY Channel 329) and on other notable platforms.

NMA 2012 WINNERS LIST

Best Movie

  • MIRROR BOY
  • ANCHOR BABY
  • PRIVATE STORM
  • MEMORIES OF THE HEART
  • TANGO WITH ME: WINNER
  • KISS AND TELL

Best Actor in a Leading Role

  • VAN VICKER (AGAINST THE LAW)
  • RAMSEY NOUAH (PRIVATE STORM)
  • TRYBSON DUDUKOKO (GHETTO DREAMZ)
  • JOSEPH BENJAMIN (TANGO WITH ME): WINNER
  • JOSEPH BENJAMIN (KISS AND TELL)
  • CHARLES OKAFOR (FAKE PROPHET)

Best Actor in a Supporting Role

  • JUNIOR POPE ODONWODO (NKWOCHA)
  • JOHN DUMELO (PRIVATE STORM)
  • YUL EDOCHIE (AGAINST THE LAW)
  • GABRIEL AFOLAYAN (GHETTO DREAMZ): WINNER

 Best Actress in a Leading Role

  • GENEVIEVE NNAJI (TANGO WITH ME)
  • OMONI OBOLI (ANCHOR BABY)
  • MERCY JOHNSON (WEEPING SOUL): WINNER
  • UCHE JUMBO (DAMAGE)
  • OMOTOLA JALADE-EKEINDE (PRIVATE STORM)

Best Actress in a Supporting Role

  • TINA MBA (TANGO WITH ME)
  • RACHEL ONIGA (GHETTO DREAMZ)
  • STELLA DAMASUS (BENT ARROWS)
  • NSE IKPE-ETIM (KISS AND TELL): WINNER

Best Actor in an Indigenous Movie (non-English speaking language)

  • CHIWETALU AGU (NKWOCHA): WINNER
  • YINKA QADRI (AYE DUDU)
  • SAIDI BALOGUN (ETI KETA)
  • BROWN IGBOEGWU (APPARITION)
  • FEMI ADEBAYO (EMI ABATA)
  • ODUNLADE ADEKOLA (IKUFORIJI)

Best Actress in an Indigenous Movie (non-English speaking language)

  • FUNKE AKINDELE (EMI ABATA)
  • FUNKE AKINDELE (THE RETURN OF JENIFA)
  • QUEEN NWOKOYE (NKWOCHA)
  • MERCY AIGBE (OLADUNJOYE)
  • DUPE ADEJARE (ALANTAKU)

Best Indigenous Language Movie (non-English speaking language)

  • ETI KETA
  • IKUFORIJI
  • NKWOCHA
  • APPARITION
  • AYE DUDU: WINNER
  • OLADUNJOYE

Best Directing

  • MAHMOOD ALI-BALOGUN (TANGO WITH ME)
  • OBI EMELONYE (MIRROR BOY)
  • LANCELOT ODUWA-IMASUEN (PRIVATE STORM)
  • DANIEL ADEMINOKAN (GHETTO DREAMZ)
  • DESMOND ELLIOT (KISS AND TELL)

Best Cinematography

  • MIRROR BOY
  • PRIVATE STORM
  • CHANGING FACES
  • ANCHOR BABY
  • TANGO WITH ME: WINNER
  • KISS AND TELL

Best Movie Editing

  • MIRROR BOY: WINNER
  • ANCHOR BABY
  • GHETTO DREAMZ
  • RETURN OF JENIFA
  • CHANGING FACES
  • MEMORIES OF THE HEART

Best Movie Soundtrack

  • BENT ARROWS
  • MIRROR BOY
  • GHETTO DREAMZ: WINNER
  • CHANGING FACES
  • MEMORIES OF THE HEART
  • TANGO WITH ME

Best Sound Editing/Design

  • TANGO WITH ME: WINNER
  • PRIVATE STORM
  • APPARITION
  • ANCHOR BABY
  • MIRROR BOY
  • GHETTO DREAMZ

Best Original Screenplay/Scriptwriting

  • OBI EMELONYE (MIRROR BOY)
  • UGEZU J UGEZU (AGAINST THE LAW)
  • DANIEL ADEMINOKAN & OPE BANWO (GHETTO DREAMZ)
  • UDUAK ISONG OGUAMANAM (KISS AND TELL)
  • LONZO NZEKWE (ANCHOR BABY): WINNER
  • CHINWE SELE (SOUL AFTER SOUL)

Best Costume Design

  • MIRROR BOY: WINNER
  • GHETTO DREAMZ
  • TANGO WITH ME
  • APPARITION
  • ENTRAPPED* (CHIEMELA NWAGBAOSO)

Best Make-up

  • GHETTO DREAMZ
  • TANGO WITH ME
  • APPARITION
  • MIRROR BOY* (GABRIEL OKORIE): WINNER
  • DAMAGE* (TEMISAN ISIOMA ETSEDE)

Rising Star Award

  • HALIMA ABUBAKAR (ENTRAPPED)
  • HELEN PAUL (THE RETURN OF JENIFA)
  • NUELLA NJUBIGBO (APPARITION)
  • SYLVIA OLUCHI (BENT ARROWS): WINNER
  • GABRIEL AFOLAYAN (GHETTO DREAMZ)
  • CHINYERE MADUBUIKE KOSI (APPARITION)

 Viewer’s Choice: Male

  • Ramsey Noauh

Viewer’s Choice: Female

  • Genevieve Nnaji

 Lifetime Achievement Award

  • Kenneth Nnebue

Follow Nollywood on:

Facebook

Twitter

One Response

  1. Michelle Spice

    Gwaan Nollywood! Love this, very impressive…

    And they try to tell us that nothing good comes out of Afrika! We know better and we’re making them look like a jackasses!!!

    Gwaan Nollywood, love this…. Big up to Nija, nuff respeck….

    Love

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.