FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg14

A host of urbanely dressed celebrities were in attendance for the long-awaited event of the year, Africa Magic Viewers Choice Awards which took place at the Eko Hotel Convention Centre, Victoria Island on Saturday, 8th March 2014.

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg6

Funke Akindele at the AMVACs 2014

The award ceremony supported by Amstel Malta inter mixed the big wigs from the Nollywood and Ghollywood scene coupled with throbbing performances from highlife artist Flavour, Davido, Bez, Waje and prolific producer, Cobhams Asuquo.

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg13

Davido performing at the ceremony

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg18

Waje on stage

Mirror Boy star, Osita Iheme received the Best Actor in Comedy Award . looking visibly excited, the elegantly dressed actor expressed gratitude as he made his acceptance speech,
“I’m very grateful to everyone who voted for me, and made this a reality. Very special thanks to all the organisers, for giving us something to look forward to. I would like to urge movie producers to use their movies as a voice to fight the vices in our country. It’s time to make a change; let’s do our part to make a change.” He stated.

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg12

Osita Iheme receiving his award

Other big winners include: Desmond Elliot (Best Supporting Actor in a Drama), Funke Akindele (Best Actress in a comedy), Tope Tedela (Best Actor in a Drama), Rita Dominic (New Era Award) amongst many others.

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg3

Desmond Elliot

The Climax of the evening was the unveiling of Amstel Malta’s TV commercial, The Journey starring Genevieve Nnaji and Mikel Obi. The commercial is based on the superstars’ journey to success, their struggle to strategise a leading path in their careers, challenges, and victories. Genevieve Nnaji, expressed her excitement over the new commercial saying, “It’s been a fantastic night and I’m delighted with Amstel Malta’s efforts in celebrating our own with the world.”

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg2

Genevieve Nnaji

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg11

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg15

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg9

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg10

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014.jpg16

FAB-Magazine-Amstel-Malta-AMVCA-2014

See full winners list below:

Best Movie 2013
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Udoka Oyeka & Orode Ryan – Living Funeral
Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract -WINNER
Michelle Bello – Flower Girl
James Omokwe – Awakening

Best Movie Drama
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life
Udoka Oyeka & Orode Ryan – Living Funeral
Frank Rajah Arase – The Groom’s Bride -WINNER
Jumafor Ajogwu & Chris Eneaji – Murder at Prime Suites

Best Movie Comedy
Uche Jombo – Lies Men Tell
Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract
Elvis Chucks – A Wish -WINNER
Martins Onyebuchi Onyemaobi – The Fighter
Martins Onyebuchi Onyemaobi – The Hero

Best Movie Director
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Tosh Gitonga – Nairobi Half Life
Shirley Frimpong-Manso – Contract- WINNER
Udoka Oyeka – Living Funeral
Frank Rajah Arase – Price
Amil Shivji – Shoeshine

Best Actress in a Drama
Stephanie Wilson – Living Funeral
Veronica Waceke – Higher Learning
Nse Ikpe-Etim – Journey to Self – WINNER
Nkiru Sylvanus – Kiss And The Brides
Ivie Okujaiye – The Volunteers

Best Actor in a Drama
Juma Rajab Rashid – Siri Ya Mtungi
Majid Michel – Somewhere in Africa
Hlomla Dandala – Contract
Majid Michel – House of Gold
Tope Tedela – A Mile From Home- WINNER

Best Supporting Actress
Valerie Kimani – Higher Learning
Jazymn Batchan – Still Standing
Liz Ameye – Living Funeral
Lance Handabile – Love Games
Tamara Eteimo – Desperate House Girls
Bikiya Graham-Douglas – Flower Girl  -WINNER

Best Supporting Actor
David Mulwa – Higher Learning
Ian Mbugua – House of Lungula
Desmond Elliot – Finding Mercy-WINNER
Bimbo Manuel – Torn
Chris Attoh – Flower Girl

Best Actress in a Comedy
Funke Akndele – The Fighter
Funke Akndele – The Hero
Funke Akndele – Return of Sheri Koko  -WINNER
Mary Ogbonna – Clinic Matters
Jackie Appiah – Cheaters
Yvonne Okoro – Contract

Best Actor in a Comedy
Hlomla Dandala – Contract
John Okafor – Return of Sheri Koko
Osita Iheme – The Hero -WINNER
Osita Iheme – The Fighter
Chinedu Ikedieze – The Hero

Best Television Series Comedy/Drama
Grace Kahaki Munthali – Prem Episode 2
Fred Phiri – Love Games Episode 6 – WINNER
John Riber – Siri Ya Mtungi
Paul Igwe – The Benjamins
Benson Akindeju – Nowhere to be Found

Best Short Film
Vincent Moloi – Berea
Amarachukwu Onoh – Mother Tongue
Amil Shivji – Shoeshine
Walter “Waltbanger” Taylaur – The Wages -WINNER
Enuma Chigbo – The Deadwood

Best Documentary
Dr Gilbert Chigbo (Narrator) – The Deadwood -WINNER
Sonia Maingi – Tumanka Goes to School
Peter Murimi – Matatu: My Life, My Art
Peter Murimi- Guardians of the Wild
David Campbell – Shamba Shape Up
Best Indigenous Language Movie/Series (Swahili)
Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life
Jordan Riber – Siri Ya Mtungi
Ann Hamberger – Nina
Njoki Muhoho – Mama Duka -WINNER
Musa Venerable Mziba, Vagabond

Best Indigenous Language Movie/Series (Yoruba)
Afeez Eniola – Arinnakore
Mercy Aigbe – Komfo  -WINNER
Abdulrasaq Abdullahi – Edidi
Olatunji Akeem Balogun – Aye Kooto
Olatunji Akeem Balogun – Mufu Olosa Oloko

Best Indigenous Language Movie/Series (Hausa)
Yasin Auwal, Umar K, Mazugal – Wana Gari 1& 2
Hafizu Bello – BakinKishi
Abba Muko Yakassai –-WINNER
Nasir Sa’ad Gwangwazo – Runan Jakara
Mikail I. Bin Hassan – Kurman Gari

Best Online Video
Stacy McDermott & Neville Ossai – Jungle Jewel: The Short Film
Mary Kaiyare – Deceit
Stanlee Ohikhuare – Kpian’s Premonition
Dorothy Ghettuba, Oyunga Pala – Next Big Host
Amarachukwu Onoh – Mother Tongue  -WINNER

Best Writer (Drama)
Shirley Frimpong-Manso & Hertey Owusu – Contract  -WINNER
Patrick Yaadar & Andy Boyo – Off The Hook
Akpor Kagho – Living Funeral
Fatima Jabbe – Battered
Pascal Amanfo – Single & Married

Best Writer (Comedy)
Jigi Bello – Flower Girl  -WINNER
Jahmal Holland – Still Standing
Ohis Udofia – Kuti’s Career Palace
Patrick Onyeka – The Place
Seun Arowojolu – Squatterz

Best Cinematographer
James Michael Costello – Last Flight to Abuja
Christian Almesberger – Nairobi Half Life  -WINNER
Idhebor Kagho – Living Funeral
Imoh Umoren – Have a Nice Day
Themba Masondo – Taxi Ride

Best Art Director
Barbara Minishi – Nairobi Half Life -WINNER
Ken Attoh & Shirley Frimpong-Manso – Contract
Shirley Frimpong-Manso – Apples Miniseries Part 1&2
Kyle Quint – Siri Ya Mtungi
Frank Rajah Arase – The Piece

Best Sound Editor
Sola Awoponle – Ilari
Obi Emelonye & Luke Corradine – Last Flight to Abuja  -WINNER
Jordan Riber – Siri Ya Mtungi
Carl Raccah – Journey to Self
Maurice Kings – Murder at Prime Suites
Paul Apel – Blue Flames

Best Video Editor
Ben Nugent & Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Austin Faani Ikechukwu – Battle for Wealth
Shirley Frimpong-Manso – Contract -WINNER
Chucks Madu Success – Oga On Top
Jack Esterhuizen – Love Games Episode 25

Best Lightning Designer
Don Izuchukwu – Brother’s Keeper
Godwin Daniel – Living Funeral
Ifeoluwa Balogun – The Benjamins
Mohammed Zain – Nairobi Half Life  -WINNER
Eric Aghimien – A Mile from Home

Best Costume Designer
Adeola Ramonu – Adebola Omo Oba
Doreen Estazia Noni – Siri Ya Mtungi
Catherine Kibugi – Sumu La Penzi Episode 5
Ruth Ndulu Maingi – Lies That Bind Episode 2 Season 2
Chiemela Nwagboso – The Kingdom -WINNER

Best Make-up Artist
Elayne Okaya – Nairobi Half Life  -WINNER
Olabimpe Cole – Lekki Wives
Alex Gakumo – Sumu La Penzi Episode 1 Season 1
Michael Wawuyo – The Felistas Fable
Rehema Samo – Siri Ya Mtungi
Israel Moses – A Wish
Rosemary Obika, Redemption

New Era Award Movie – Rita Dominic – The Meeting

Trailblazer Award – Michelle Bello

Industry Merit Award – Pete Edochie

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published.